Прочетен: 5346 Коментари: 6 Гласове:
Последна промяна: 28.06.2011 02:27
Към 814 г. България определено е превъзмогнала кризата от отминалото осмо столетие, Византия е победена, а е подложена и на арабски натиск откъм Азия. Ромеите нямат възможност да съсредоточат сили само на Балканите, а в този момент им липсват и подходящи водачи. Предстоят десетилетия, в които българските владетели "тъпчат с краката си императора" и налагат условия. Омуртаг (814-831), Маламир (831-836) и Пресиан (836-852) вече могат да имат имперско самочувствие, след като Крум е създал основите на тяхното могъщество. Дори неуспешната битка при Бурдизо (815) не променя хода на събитията.
Периодът 814-852 е може би най-типичният, най-значимият за дохристиянската епоха на Първото българско царство и за най-ранната българска култура и поне донякъде се поддава на изследване. Даже да приемем съществуването на несигурен интервал в 814-816 и издигането на временни владетели или регенти като Цок, Докум и Диценг в този отрязък, това не променя особено общата картина. След завоеванията на Крум започва нещо като дохристиянски "златен век", изпреварил този на Симеон (893-927). Като почти всеки политически "век" обаче и този продължава доста по-малко от сто години.
От този период е останал впечатляващ брой каменни надписи, данни за монументално строителство (най-вече в ядрото на българските територии – източната част на Мизия и изобщо по най-долното течение на Дунава, където вероятно е концентриран и най-голям брой етнически българи), централизиращи административни реформи (или по-скоро създаване на администрация), златни медальони, разнообразни сведения за политически и военни действия с широк размах. Тъкмо тогава титулатурата на българските езически владетели добива завършения си вид, изразяващ както пълнотата на суверенитета им, така и тяхната готовност да заемат/отнемат формули на престижа от Византия. Всъщност още с Крум е започнал процесът на превръщане на България в своего рода империя със съставянето на първите писмени закони (вероятно на престижния гръцки език, който е използван и за официалните каменни надписи на българските владетели).
Започва процесът на централизация и усложняване на териториалната администрация на българската държава: Крумовото законодателство и комитатната реформа на Омуртаг свидетелстват едновременно за засилването на централната власт и за възприемането на управленски механизми от съседна Византия. Нараства значението на столичния град (или може би след Крум столицата за първи път става реалност). Превръщането на България от държава на степен народ в истинска империя изисква особености на управлението, които българите виждат успешно прилагани от ромеите и които заемат и адаптират за своите политически нужди. Процесът по овладяване на византийски управленски и културни механизми ще продължи и ще се задълбочи.
Българските владения в този период далеч надминават района между Днестър, Влашката низина и Дунав, Мизия и източнотракийското Загоре, които съставляват териториалното ядро на Дунавска България при Аспарух и Тервел. Горнотракийската низина, голяма част от Родопите, Вардарска Македония, Софийското поле, съвременно Косово, Метохия и Поморавието, Северински Банат, Влашката низина, Карпатите, Трансилвания и сериозен дял от Панонската низина образуват десетте комитата на България. Всъщност това е и най-голямото разширение на средновековната българска държава, недостигнато дори от амбициозни по-късни монарси като Симеон или Йоан Асен II. Тези десет комитата вероятно изместват традиционното териториално деление на център и крила, типично за по-стария период. Функциите на кавхана и ичиргу боила се променят и от управители на териториални „крила” двамата висши сановници стават един вид „министри” на владетеля. В рамките на комитатите се запазват много племенни земи на българските поданици, най-вече славяни. Но има и авари, може би запазени реликтни готски групи, малобройно планинско население от най-различен произход, скитащи романоезични власи в най-югозападните райони, дори известен брой гръкоезични „ромеи” (в най-голямата си част елинизирани/романизирани и покръстени траки, изгубили градския си бит от времената на разцвета на класическата Римска империя)... На тези обширни земи много народи живеят „под пакта”, тоест под ярема на великия хан, който се титулува „от Бога [поставен] владетел на многото българи” и „господар на земята, в която се е родил”.
На фона на териториалното разширение и монументалното строителство обаче почти липсват градски живот и парично обръщение; употребяваните монети са съвсем малко и изключително византийски. В България едва в 2010 бе открита арабска монета от началото на VIII в. и археолозите предполагат, че е част от плячката от победата на Тервел над арабите от 716-717 г.Тагове:
Румънската кирилица http://laval.blog....
Полски летописци за България и за славян...
10.07.2011 11:10
Тервел не ходи в Азия. Провери си атласа по история и ще схванеш къде е битката.
27.07.2011 19:30
тук имах предвид конкретно политическо величие. Империята на Омуртаг, Маламир и Пресиян е различна от тази на Симеон и Петър.
2. Който не чете на руски, губи много. Недолюбвам Русията, но обичам безплатните им онлайн библиотеки.
3. За англите и саксите. На английски
4. Най-забавният начин да се учи староанглийски
5. Азам Али - любимата ми певица.
6. Тук може да се играе викингски шах онлайн :)
7. Форумът на списание Бг-наука - много весело място, пълно е с непризнати гении :)
8. Блогът на Венцислав Каравълчев - прекрасни текстове по църковна история
9. Блогът на Владислав Иванов - средновековна балканска (и не само) история
10. Venetian Red - блог за изкуство. Най-вече история на изкуството и впечатления от изложби
11. "Виртуални строфи" - стихотворения от блогъри
12. На Понтис/Стефан блогчето. Има приятни неща.
13. Страхотен блог на нормален човек с умерено елитарно мислене.
14. Зло куче: мисли, ръмжи, хапе.
15. Още един блог на нормално мислещ, интелигентен човек.
16. "Ъплоуднати постинги за делитване" - най-добре осмяната булгарелска простотия
17. Милен Русков, единственият жив български писател
18. "Целият изгубен свят": блог на chris. Отлични стихотворения. Ей, не е мъртъв българският език!
19. Трънки и блогинки
20. В крак с времето!
21. Средновековна и ренесансова музика онлайн!
22. Блогът на Димитър Атанасов - текстове без фризура
23. Една чудесна приятелка пише там и ми се ще да ми е в блогрола :)
24. Кака Сийка - умен тип, бяга от клишетата