В името на Еру, Милостивия, Милосърдния, Господаря на световете!
Редно е писанието да започне със звънка възхвала на Най-прекрасния, Най-могъщия – Еру (велико е Неговото име). И като се отдаде дължимото на Него, да се продължи с благослов:
[Стих]
Потомците на славния владетел Елесар,
могъщи, правоверни Телконтари –
да бъдат техни царствата на Гондор,
на Арнор и на другите предели,
да се разсипват враговете им на прах,
да се разпръснат те без сила,
а да пребъдат властниците в мир.
На десетия ден от благодатния месец явание в десетата година от честитото царуване на прославения Телконтар Елесароглу Елдарион хан (да бъде поздравен в името на Еру!) беше започната тази достоверна повест за верските битки на Араторноглу Елесар хан (честит е той между праведниците!), за неговите съвършени победи над жалките неверници, както е речено в свещеното знамение:
„народите от Рун бяха победени”
И в това има поучение за търсещите, утвърждаване за колебаещите се, пример за храбрите, мъка за угнетителите.
В един прекрасен ден владетелят Дунадани Арадороглу Араторн хан (да бъде благословена праведната му душа) си рече: „Този Мордороглу не си стои в своите предели, а замисля големи работи. Ако не внимаваме, може да стане така, че да трябва да пъдим вълк от шатрите си”. И като плесна с ръце, заповяда да му приготвят кон. Служителите допряха чело до земята, казаха: „Заповедта принадлежи на нашия повелител” и изпълниха повелята. Какво да ви разправям? Без да се бави, но и без да бърза, честито и величаво ханът-закрилник на героите тръгна към конаците на Имладриси Елронд паша, за да се поразговорят за владетелските работи.
Ала Еру позволява изпитания да се случват с правоверните, та да утвърди чрез тях величието на истината. Владетелят-светило на Вселената тъкмо се беше заприказвал весело с храбреците от свитата, когато от двете страни на пътя подло изскочиха безчет неверници и като стадо нечисти свини се втурнаха към коня на господаря. Какво великолепно зрелище! „Ха да ви видя сега!”, викна ханът-светкавица за неверниците, извади скъпоценната си сабя и започна безмилостно да сече главите на орките. Смелите газии, като не мислеха да остават по-назад, също подхванаха работата с жар и скоро бяха до лактите в кръв. Предводителят на жалките неверници, виждайки, че работата тръгва не както я беше мислил, се размисли в сърцето си и много се огорчи. „Виждам, че този хан е мъчен за надвиване. Но я да го измамя някак”.
Когато и последният неверник падна посечен от сабите-мълнии на героите, султан Араторн хан се провикна: „Десет акчета за оня, който преброи пръв убитите!” Жалкият предводител скочи на крака, поклони се до пояс и като падна ничком, отвори мръсната си уста и оскверни слуха на владетеля: „Те са точно четирийсет, о, господарю!” „Тук виждам трийсет и девет мъртви, оркска свиньо!”, пресече го прозорливият властелин. „Четирийсет с мен, защото подлагам главата си под сабята на Ваше Височество”, изгрухтя невярното куче. Ханът-повелител на героите се засмя, засука мустак и благоволи да каже: „Заради тая истина ти подарявам живота” и като смушка коня си, продължи напред по пътя. Тогава (о! Скръбен миг!) жалкият неверник (проклето да е потомството му) се обърна, измъкна от дрипите си нож и го заби в гърба на преминаващия господар. О! Да беше притъмняло Слънцето! Земята се разтърси в ужас, дърветата се превиваха от скръб, царствената кръв плисна по земята и там, където падна капка, тутакси израснаха разкошни лалета с рубинен цвят! Владетелят усети, че водата на живота изтича от жилите му, обърна се и мъжествено посече жалката свиня. Храбреците с вик се хвърлиха да помогнат на хана-баща на войските си, а той се отпусна като невинен гълъб в ръцете им и издума следното поучение:
[Стих]
Делата на човека по са кратки
и от цвета на розата през май!
Макар да бяха дните наши сладки,
прости, живот, аз виждам своя край.
Без страх и грижа при Еру отивам,
на своя род оставям син един.
Еру ме вика, там ще си почивам,
А тук ще властва лъв непобедим.
С тези думи господарят изпусна последния си дъх, сладостен като мед или диня, а газиите от сивтата му нададоха жален вик и раздраха дрехите си. Сетне взеха със себе си скъпоценното тяло на мъченика и с ридания свиха обратно към дома, където ги чакаше неутешимата валиде султанка Гилраен с младия лъв Араторноглу Арагорн хан, който извърши нечувани подвизи за вярата и прослави името на Еру по четирите краища на света.
Сатанински символи върху българските бан...
Воюващият епископ
20.09.2009 20:34
30.01.2010 22:17
KIZIL DELI
2. Който не чете на руски, губи много. Недолюбвам Русията, но обичам безплатните им онлайн библиотеки.
3. За англите и саксите. На английски
4. Най-забавният начин да се учи староанглийски
5. Азам Али - любимата ми певица.
6. Тук може да се играе викингски шах онлайн :)
7. Форумът на списание Бг-наука - много весело място, пълно е с непризнати гении :)
8. Блогът на Венцислав Каравълчев - прекрасни текстове по църковна история
9. Блогът на Владислав Иванов - средновековна балканска (и не само) история
10. Venetian Red - блог за изкуство. Най-вече история на изкуството и впечатления от изложби
11. "Виртуални строфи" - стихотворения от блогъри
12. На Понтис/Стефан блогчето. Има приятни неща.
13. Страхотен блог на нормален човек с умерено елитарно мислене.
14. Зло куче: мисли, ръмжи, хапе.
15. Още един блог на нормално мислещ, интелигентен човек.
16. "Ъплоуднати постинги за делитване" - най-добре осмяната булгарелска простотия
17. Милен Русков, единственият жив български писател
18. "Целият изгубен свят": блог на chris. Отлични стихотворения. Ей, не е мъртъв българският език!
19. Трънки и блогинки
20. В крак с времето!
21. Средновековна и ренесансова музика онлайн!
22. Блогът на Димитър Атанасов - текстове без фризура
23. Една чудесна приятелка пише там и ми се ще да ми е в блогрола :)
24. Кака Сийка - умен тип, бяга от клишетата